jumpToMain

Rheinmetall Česká Republika s.r.o.

A proven partner for the Czech Republic

About us
Founded in July 2018, Rheinmetall Česká Republika s.r.o. is a subsidiary of Rheinmetall Landsysteme GmbH, with its headquarters in Trmice. The company provides technical and logistic services to the Czech armed forces. Rheinmetall Česká Republika also supports the Rheinmetall divisions and Czech industrial partners in implementing cooperation projects. The location in Trmice was chosen in order to be able to utilise the infrastructure of the companies in the automotive sector located there, in order to establish a further industrial base in the Czech Republic.
Company profile in Czech – Profil společnosti

Profil společnosti 

Společnost Rheinmetall Česká Republika s.r.o., založená v červenci roku 2018, je dceřinou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH, se sídlem v Trmicích. Tato společnost zajišťuje technické a logistické služby pro české ozbrojené síly. Dále zajišťuje společnost Rheinmetall Česká Republika podporu jednotlivým divizím Rheinmetall, jakož i českým průmyslovým partnerům při realizaci společných projektů. Sídlo v Trmicích bylo zvoleno za účelem využití zdejší infrastruktury, která je zde k dispozici pro místní automobilový průmysl, pro zřízení další průmyslové základny v České republice.

Rheinmetall v České republice: Společnost Rheinmetall je již celá desetiletí etablovaným partnerem České republiky pro otázky mobility a bezpečnosti. V závodech výroby pro automobilový průmysl v Trmicích a Chabařovicích koncern zaměstnává více jak 1 000 zaměstnanců.

Rheinmetall in the Czech Republic

Rheinmetall as a technology group for mobility and security already is an established partner to the Czech Republic for decades. At its Rheinmetall Automotive sites Pierburg, KS Kolbenschmidt and KS KZ Motorservice in Trmice and Chabarovice the group employs around 1000 people. Localising content in a scalable fashion is part of Rheinmetall‘s proven track record.
Contact

Důlni 362/2

400 04 Trmice

Czech Republic

Route

Rheinmetall Platz 1

40476 Dusseldorf

Germany

Phone: +49 211 473-01

Fax: +49 211 473-4727

© 2024 Rheinmetall AG